Szab Sndor gitrmvsz: ZENETANTS WALDORF MDON?
2006.06.28. 09:56
8 v llami zeneiskolai keretek kztt trtn tantsom, s a Waldorf-iskolban eltlttt egy egsz v utn olyan lmnyek s tapasztalatok birtokba jutottam, amelyeket gy rzem, srgsen meg kell osztanom minden rintett emberrel.
ZENETANTS WALDORF MDON?
A cmbe nem vletlenl kerlt krdjel. Sok-sok v magn s llami zeneiskolai tants utn egyszer csak felmerlt bennem annak a krdse, hogy lehetsges-e a zene hatkony tantsa olyan keretek kztt, ami teljesen kihasznlja azt a pedaggiai attitdt s htteret, ami egy Waldorf-iskolban adott.
8 v llami zeneiskolai keretek kztt trtn tantsom, s a Waldorf-iskolban eltlttt egy egsz v utn olyan lmnyek s tapasztalatok birtokba jutottam, amelyeket gy rzem, srgsen meg kell osztanom minden rintett emberrel.
A legszembetnbb klnbsgek mr tavaly, 2004-ben is nyilvnvalak voltak, azonban az j, 2005/2006-os tanv elejn olyan mrtkben bizonyosodtak be, hogy elhatroztam, lerom ket. Szeretnm elmondani, miket tapasztaltam a hagyomnyos llami zeneiskolba jr gyerekek tantsa sorn.
- A felvteli volt az els, amikor elszr tallkozhattam a gyermekkel s a szlk valamelyikvel. Szinte minden esetben azt reztem, mintha a szl jobban szeretne gitrozni, mint a gyereke. Ezt igyekeztem is mielbb letisztzni a gyerekkel is, s a szlvel is. El akartam kerlni azt a rossz gyakorlatot, miszerint a szl elg erszakosan beratja a gyerekt a zeneiskolba, azzal a hts szndkkal, hogy addig sem csavarog, addig sincs rossz trsasgnak kitve, stb.
Miutn a gyerek alkalmasnak tnt a zenei kpzsre, elmagyarztam neki, hogy csak gy jutunk valamire, ha rendszeresen s szorgalommal gyakorolja a hangszert s megtanulja mindazt, amit krek tle. Felvilgostottam arrl, hogy itt osztlyzs van, flvenknt ktelez vizsga s ktelez hangverseny van, nem beszlve a ktelez szolfzsrl, ami elkerlehetetlen. A kvetkez rn mr csak a rezignlt s kiss megszeppent nvendkkel tallkozhattam.
Az els rkon az esetek 80%-ban igen zrkzottnak tntek az ifj nvendkek. Hetekbe telt, amg olyan szintre jutott a kapcsolatunk, hogy oldottabb, nyitottabb vltak, s elkezdhettk az igazi munkt. Prbltam elmagyarzni nekik, hogy n nem vagyok olyan, mint a matek- vagy a fldrajztanr. n nem fogom mindig azt krdezni, amit ppen nem tudnak. Sokszor kellett emlkeztetnem ket arra, hogy a zenern a legrejtettebb s legszemlyesebb bels tulajdonsgaikra lesz szksg, a lelkkn keresztl mkdik minden, ezrt azt szeretnm, ha nem tekintennek a tbbi trgyat tantkhoz hasonl szigor tanrnak, mikzben persze ezen az rn is kemnyen kell dolgoznunk.
A gyerekek hamar megkedveltek s bizalommal voltak felm, azonban nem tudtk megszokni a ktelez szolfzst, amin legtbbszr semmi olyat nem tantottak velk, ami a hangszeres jtk tanulst tmogatta volna. n mr akkor gy prbltam ket kimenteni, hogy zeneirodalomra rattam be ket, ahol knnyebben tanulhat lexiklis anyagot kellett tanulniuk, a legfontosabb zeneelmleti dolgokat pedig a gitrrn n magam tantottam meg nekik.
Volt olyan, egybknt igen tehetsges szorgalmas tantvnyom, aki annyira utlta a szolfzst vagy/s a tanrt, hogy vgleg kiiratkozott a gitrrl, s abbahagyta a tovbbi tanulst. Mindig eszembe jut mindkettnk felesleges energiapazarlsa, is dolgozott 5 vig, n is dolgoztam rajta 5 vig, s vglis a szolfzs eldnttte a befektetet energia s munka sorst. (Egy vvel ksbb ez e gyerek magntantvnyknt visszakerlt hozzm s sajt magt is fellml fejldst mutatva azta is jr hozzm.)
A vizsgkra val kszls gyakorlatilag felrlte az idegeiket, hiszen a hangszert, amit valamennyire szerettek, mg abbl is vizsgzniuk kellett. Kln szenvedst okozott nhnyuknak a ktelez hangverseny, ahol 1-2 darabot a szlk s a tbbiek eltt el kellett adni a sznpadon minden flv vgn. Akadt olyan gyerekem is, aki minden rn ott volt, viszonylag szorgalmas volt s haladt is elre, azonban a vizsgkat s a hangversenyeket mindig igyekezett elsumkolni. Amikor nem sikerlt ez neki, akkor pedig leblokkolt, s kptelen volt megnyitni magt annyira, hogy egy dalt eljtsszon. Volt gyerek, aki az izgalomtl eljult, mert nem brta a stresszt. Persze kis szmban akadtak gyerekek, akikben az exhibicionizmus kell mrtk volt ahhoz, hogy a megnyilatkozst egyenesen lvezzk is.
Mindezek a tapasztalatok arra a kvetkeztetsre juttattak, hogy az llami iskolban, az gynevezett oktatsi intzmnyben nem lehet a llek finom rezdlsein alapul mvszetet versenyistllszeren, lland stresszben s versengsben hatkonyan oktatni. A legtbb embernek szksge van a muzsikra. A legtbb emberrel lehetsges megtantani a zent olyan alapvet fokon, hogy az a sajt egyszer nkifejezsv vlhassk mindenfle gtlsok nlkl. A gtlsok pedig az iskolban kezdenek kiplni a fent lert krlmnyek kztt. Akadnak kivteles idegrendszer gyerekek, (az gynevezett kivteles tehetsgek) akik kpesek elrsszeren vgigcsinlni mindent, azonban valamit vgrvnyesen elvesztenek ekzben. Az rzkenysgket. Ha a zene csak ktelezen elrt s behajtott llektelen gyakorls ltal, hideg informcik s mozdulatok sszesgeknt marad meg bennk, akkor legfeljebb idomtsnak nevezhet az, amivel ezt elrtk. Lehet bellk akr nagy mvsz is ilyen mdon, azonban a mdszer eltvoltja, s rossz irnyba misztifiklja a zent a kevsb ellenll gyerekek krben.
A mvszvilgban gyakran tallni idegileg gyenge, kiegyenslyozatlan, depresszis, az egjt kezelni nem tud, kiszmthatatlanul s szlssgesen reagl mvszeket, akik mindezt a mellkhatst mg az iskolapadokban szedtk fel a versenyszer, nagyon kemny oktats ideje alatt. Amikor ilyenekrl beszlnek, sokszor azt is mondjk, hogy amikor tanulni kezdett mg normlis volt.
A hangszertanulsrl n azt gondolom, hogy csak akkor lehet brmilyen szintet is elrni benne, ha azt szeretettel s kvncsisggal csinlja valaki. Ezt a hagyomnyos oktats nem veszi figyelembe, csak az elrt eredmnyeket ltja s kveteli. Aki nem felel meg, az akr utlhatja is. Kodly lma A zene mindenki sajnos egyre tvolodni ltszik. A zene elssorban azrt nem lehet mindenki, mert minden ms gyakorlati trgyhoz hasonl kvetelmnyrendszerbe, s smkba burkolva tantjk. Ami jl mkdik a matematika-oktatsban, az sosem fog jl mkdni a zeneoktatsban. Mr csak azrt sem, mert az agynak ppen ellenkez fltekje foglalkozik a zenei lmnyekkel, mint a matematikai mveletekkel.
Az iskolkban nincs semmilyen trgy, ami kzvetlenl az ember lelkt venn kezelsbe, br ilyen lehetne a rajz s a zene, vagy brmilyen mvszet. De az ilyen trgyakat inkbb racionlis skon oktatjk. A finom lelk rzkeny ember ideja kifejezetten kros a mai trsadalomban, mert azt mondjk, hogy nem tud felkszlni az let ltal tartogatott htkznapi konfliktusok kezelsre, s nem llja meg a helyt, stb. A trsadalmi problmk, s globlisabban a civilizci sszes problmja itt keresend, azaz tl sok az rzketlen, rzelmi s spiritulis intelligencival nem kell mrtkben rendelkez ember. A mai vilg csak a racionlis intelligencit preferlja s ismeri el, azaz csak megfelelen kpzett tenyszegyedeket tud alkalmazni. (Lsd IQ tesztek)
Ezekutn vgre szeretnm dt lmnyeimet is megosztani a Waldorf iskolban tantott gyerekekrl. A tapasztalataim termszetesen nem minden terletre ltalnosak, mivel n csak gitrt tantok nekik. Az els vben nem mertem kvetkeztetseket levonni a tapasztalataimbl, azonban mostmr btran lerom ket.
Mindenekeltt a Waldorf-iskolba jr gyerekek igazi gyerekek, azaz nem srltek oly mrtkben, mint a nem Waldorfba jrk. A srls itt szmomra azt jelenti, hogy tlsgosan korn beavattk a felntt, eleve srlt vilgba.
Nyitottak s nem flnkek, nem tnnek zrkzottnak, tbbszr mosolyognak, s tbbet, annak ellenre, hogy itt is akad nhny problmsabb gyerek. Kifejezetten kedlyesebbek.
Lnyegesen kvncsibbak, mint a nem Waldorfosok, legalbbis a zene terletn ezt tapasztaltam.
Gyakorlatilag azonnal barti kontaktusba tudtam velk kerlni, ami nagymrtkben segtett abban, hogy a kezdeti nehzsgeiket (kzmozgs, hangok megtanulsa, stb.) egytt legyzzk.
A szlk hozzllsa valamelyest tbb gondoskodst s rdekldst mutat, s k is kedvesebbek, kedlyesebbek.
A zeneoktatsban a verseny, br pedaggiailag hasznos tud lenni, nem mindig tesz jt a gyerekeknek. Az egyms eltti megmutatkozs azonban nagyon fontos, s ezzel olyan gtlsaikat is le tudnak vetkzni, amit egybknt nem tudnnak. Erre eszeltem ki azt, hogy minden flvben meghirdetek egy zenl dlutnt, ahol minden gitrt tanul gyerek eljhet, eljtszhat egy-kt darabot, ahov meghvhatja a szleit vagy bartait. Nagyon fontos az, hogy ez nem ktelez szmukra. Csupn az, hogy ez mindssze egy lehetsg s nincsenek ktelezve, mris szabadsgrzetet ad nekik, amikoris k maguk dnthetik el, hogy rszt vesznek-e, vagy sem. Minden kvetkezmny nlkl mondhatnak nemet r. Az elejn akadt nhny gyerek, aki azt mondta, hogy nem szeretne rszt venni, mert fl, hogy nem sikerl. Mondtam neki, hogy megrtem a dntst, semmi baj nincs ezzel. Kt nap mlva jtt, s megkrdezte, hogy kik lesznek mg ott, klnsen az ltala ismert trsairl rdekldtt, amire n habozs nlkl azt vlaszoltam, hogy termszetesen k ott lesznek. Erre azonnal is igent mondott. gy a vgn minden gyerek fellpett, s nagy-nagy rmmel vrtk, hogy megmutathassk, mit tudnak.
Sok gyerek fl attl, hogy eltveszti a zent. Kezdettl arra nevelem ket, hogy az eltvesztett zene is zene, s az is j, s az eltvesztett zene nagyon emberi, mert csak az ember tud zenlni, s csak tud tveszteni is. gy tnik, ezt megrtik s elfogadjk. n magam soha nem szlok azrt, ha eltvesztik, csupn azrt, hogy ne ptsek gtlst bennk. De kzben azt is igyekszem tudatostani bennk, hogy ha hiba nlkl sikerl eljtszani, az a legnagyszerbb eredmny.
Nagyon nagy hatst gyakorol rm minden nap az a krnyezet, ahol tartzkodnak s tanulnak, s ahol n magam is tanthatok. Akr a gynyr parkba tekintek ki, akr az osztlyterembe lpve, azonnal az otthon hangulata csap meg. Az llami iskolkban azonban az intzmny hangulata jrta t minden gyerek s az n porcikimat is.
Mindezen tapasztalatok birtokban elhatroztam, hogy megprblok egy olyan mdszertant kialaktani a gitroktatsban, ami nagyon jl belesimul a Waldorf-szellemisgbe, s egy odaill, hatkony alternatvt jelenthet a magyar zeneoktatsban, ha erre kell tmogatst kapok tovbbra is. Vc, 2005. oktber 16. Szab Sndor gitrmvsz
|