tamasiwaldorfiskola
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Vendgeink szma
Induls: 2005-05-26
 
Hrek
 
Linkek
 
Trsalg
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
A waldorf-pedaggirl
A waldorf-pedaggirl : A pedaggiai koncepci alapvonsai

A pedaggiai koncepci alapvonsai

  2006.06.28. 10:56

A Steiner ltal alaptott Waldorf-iskola 12 vfolyamos egysges iskola, amelyben nem trtnik rtelmi kpessgek alapjn val elklnts. Felfogsa szerint ugyanis a gyermeki szemlyisg optimlis fejldse csak gy valsul meg. Mindenki egyedi, csak r jellemz tulajdonsgokkal rendelkezik, az iskola feladata ezeknek a minl teljesebb kibontakoztatsa. A Waldorf-iskola nem ad llami rettsgit, ezrt az arra trekv fiatalok szmra a 12+1. v az rettsgire val felkszlst szolglja.

A pedaggiai koncepci alapvonsai

A Steiner ltal alaptott Waldorf-iskola 12 vfolyamos egysges iskola, amelyben nem trtnik rtelmi kpessgek alapjn val elklnts. Felfogsa szerint ugyanis a gyermeki szemlyisg optimlis fejldse csak gy valsul meg. Mindenki egyedi, csak r jellemz tulajdonsgokkal rendelkezik, az iskola feladata ezeknek a minl teljesebb kibontakoztatsa. A Waldorf-iskola nem ad llami rettsgit, ezrt az arra trekv fiatalok szmra a 12+1. v az rettsgire val felkszlst szolglja.
A Waldorf-iskolk a szlk-tanrok-tanulk egyttmkdsre alapozva, legtbbszr egyesleti formban mkdnek. A 12 vfolyamos iskolhoz ltalban voda s nha gygypedaggiai intzet is kapcsoldik. A fenntarts kltsgeit a szlk ltal befizetett differencilt tandj, esetleg llami tmogats fedezi. Az iskolk irnytst a szli s tanri testlet kollegilis alapon vgzi. A legfbb frum a hetente megtartott, a lnyeges szervezeti, de elssorban pedaggiai-pszicholgiai, aktulis nevelsi krdsekkel foglalkoz tanri konferencia, ami egyben a tovbbkpzs egyik legfbb formja.
Az iskolai nevels legfontosabb szemlyisge az osztlytant, aki az 1-8. osztlyig a napi f oktatsi idben (a reggel els 2-3 rja) a f trgyakat tantja, gy nyolc ven t naponta hossz idt tlt egytt dikjaival. Ez nem csupn a gyermek-tant, hanem a tanulk egyms kztti kapcsolatra is nagy hatssal van. Az llandsg, ismtlds, a biztonsgot nyjt viszonyulsi lehetsgek gyakorlsa nagymrtkben elsegti a Waldorf-iskolkra jellemz benssges, csaldias osztly- s iskolai lgkr kialakulst. Az osztlytant osztlya sszettelnek meghatrozsakor figyelembe veszi a fik-lnyok arnyszma mellett az egyes temperamentumtpusok egszsges arnyt is. Ez ugyanis elmozdtja a megfelel osztlykohzi ltrejttt a kzs munkavgzs sorn.

V.1. A nap ritmusa

Minden gyermek brenlt s alvs, befogads s felejts ritmusa szerint l. Ha az ravzlatok s a tantervek kialaktsnl figyelembe vesszk a nap ritmust s az v forgsnak nagyobb egysgeit, akkor mris kitnnek a Steiner-fle nevelsmvszet mdszertani sajtossgai:

  • Figyelembe veszi a gyermek napi ritmust
  • Az idszakaszos (epochlis) tants ersti az sszpontost-kszsget
  • A mvszeti gak gyakorlsa az akarat iskolja
  • A kimondott sz hatssal van az rzelmi letre.

A gyerekeknek olyan elvek alapjn lltjk ssze a vegyes rarendet, amelyek krosan hatnak a gyermek sszpontost kszsgre. A Waldorf-iskolkban igyekeznek minden napot organikusan felpteni. A gyermek reggel a legfogkonyabb a gondolkodsra. A tants pp ezrt azokkal a trgyakkal kezddik, amelyekben klnsen fontos szerepet kap a megrts, a gondolkods s a kpzetalkots. Minden trgyat nhny hten t reggelenknt, mint ftrgyat tantanak, ez egy nagyobb tantsi egysg, gynevezett "idszakasz". A harmadik rtl kvetkeznek sorban azok a tantrgyak, amelyekben lnyeges a ritmikus ismtls. Ilyenek az idegen nyelvek, az euritmia s a torna, a zene s a vallsoktats. A dleltt ksbbi szakaszban vagy dlutn kerl sorra a kzimunka, barkcsols, kertszkeds s a termszettudomnyos ksrletezs. Teht az ismtl-gyakorl rk utn jn el az ideje a mvszi vagy gyakorlati foglalkozsoknak. A hzi feladatok is hasonl jellegek: cljuk a begyakorls, valaminek az elksztse, kszsgek elsajttsa. Az iskola a napirendet nem a tanrok ignyei s knyelmi szempontjai szerint igyekszik sszelltani, hanem elssorban a gyerekek termszetes napi ritmust veszi figyelembe.
Ha tl hossz idt sznunk a gondolkodsnak, a gyerekek elfradnak. Az tl rzstl, az akaratot mozgst tevkenysgtl viszont jra aktvak lesznek. A tanrnak klnsen az als osztlyokban kell a fejldsben lv szervezet egszsgi szempontjaira gyelnie.

Rudolf Steiner kihangslyozta, hogy a tanr klnleges figyelmet kell szenteljen a felejtsnek, mert ez hozztartozik az egszsges oktatshoz s az anyag feldolgozshoz. Az alvs nem trli ki tudatunkbl azt, ami foglalkoztat bennnket, inkbb talaktja s vilgosabb teszi. A "felejts" valamennyire rokon rtelm az ,,emsztssel", ami az telt erv s kpessgg alaktja t, de termszetesen ebben ez esetben tudsrl van sz Ez minden kzmves tevkenysgnl nyilvnval: ha minden egyes mozdulatot tudatosan kellene irnytanunk, akkor sohasem jutnnk el arra a fokra, amikor mr knnyedebben s gyesen bnunk a szerszmmal. s ugyangy mkdik az rs is, csak akkor tudunk folyamatosan rni, ha "elfelejtettk", hogyan tanultuk meg rgen egyenknt a betket. Ha kptelenek vagyunk felidzni valamit, akkor nem volt elg az rdeklds, amikor szleltk vagy tltk, s gy nem tudta belesni magt a tudatunkba. Az emlkezet bren tartsban s a kpessgek elsajttsban ugyanolyan dnt szerepe van a helyes felejtsnek, mint ms tren a pontos felidzsnek.

A reggelente, az els kt rban tantott ftrgyat elkszti az ra "ritmikus rsze", amely az als osztlyokban hosszabb idt, akr hsz percet is ignybe vehet. Feladata, hogy felbressze a gyerekeket, sszekovcsolja az osztlykzssget, s rhangolja ket a tantsra.

A gyerekek ilyenkor furulyznak, nekelnek, szavalnak, az els osztlyokban ritmusgyakorlatokat vgeznek tapssal, lbdobogssal, beszdgyakorlatokkal fejlesztik beszdkszsgket. Ezutn tismtlik az elz napi anyagot, levonjk az erklcsi tanulsgot, sszefoglaljk, mit tanultak errl vagy arrl. A lnyeg ttekintsbl kvetkezik a tovbblps, a tanr sznesen s kpszeren mesl, tekintettel van a gyerekek vrmrskletre, srti s oldja a feszltsget, a gyerekek szmra lmnyszerv teszi a tantst s tanulst. Ezek utn aktv cselekvs kvetkezik. Lerssal, sszefoglalssal vagy rajzokkal rktik meg az anyagot az ppen soros ftrgy fzetben. Az ra elbeszlssel vgzdik, aminek anyaga osztlyrl osztlyra vltozik, de egsz vben jellemz egy-egy vfolyamra. Az els osztlyokban mest mondanak, azutn mondkat s legendkat, bibliai trtneteket, ksbb a germn mitolgia esemnyeit, vgl a grg hsmondkkal s az istenek trtneteivel ismertetik meg a gyerekeket.

 

V.2. Az idszakaszos - epochlis - oktats

Az els osztly tantsi idszakaszai mg hosszak s nem tl differenciltak. Formarajz, mesk a termszetrl, az vszakokrl, kzvetlen s tgabb krnyezetkrl, rs, olvass, szmols vltakoznak a tanr ppen aktulis bels megrzse szerint. Ksbb mr egyre inkbb elvlnak egymstl a hrom-ngy hetes oktatsi idszakaszok, amelyekben mindig annyit vgeznek el egy-egy tantrgy anyagbl, amennyi a gyerekeknek megadja az rzst, hogy elrtek valamit: gy kveti egymst az anyanyelv, trgy s krnyezetismeret (ksbb fldrajz, llattan, embertan, nvnytan, kzettan, fizika, kmia, trtnelem, szmtan, mrtan stb.).

Az egyes idszakaszokat - epochkat, a sz a grgbl szrmazik s korszakot jelent - gyakorlatok, szbeli s rsbeli fogalmazs egsztik ki, ezek adjk meg a gyermeknek az elgedettsg rzst, hogy mr tudnak valamit - vagy ezek sarkalljk, hogy szorgalmasabb legyen, tbbet gyakoroljon.

Az epochlis tantsban egy-egy tantrgy vente ltalban csak ktszer kerl sorra, a gyerekeknek van idejk felejteni. Az elfelejtett tuds felsznre hozsa s fleleventse is fontos szerepet jtszik abban, hogy az ismeret kpessgg fejldjk. A rgebben megtanult, lezrt anyagrszt ismtlskor a gyerekek sokkal rettebben adjk el, mintha idkzben j kszsgek bredtek volna bennk. Ez a tantsi mdszer, nagy mrtkben koncentrlja s aktivlja a gyerekek rdekldst, nyugodt s fegyelmezett tevkenysgre szoktatja, ami igen fontos egy olyan korban, melyre a sztszrtsg s az ingerek tlradsa a jellemz.

 

V.3. A mvszetek gyakorlsa

Az alsbb osztlyokban minden tantrgyban helyet kap a fests, rajzols, gyurmzs, zene, szavals s kis jelenetek eljtszsa. A Waldorf-iskolk nem ksz szakembereket akarnak kpezni a 12 v alatt, hanem sokoldalan mvelt, rdekld embereket, akik majd helytllnak s kitartanak vlasztott szakmjukban is. "Kis mvszek" kitenysztse egyltaln nem clja az iskolnak. A mvszetek gyakorlsra egszen ms okbl van szksg a Waldorf-pedaggia elvei szerint.

Ha az ember mvszi, mvszeti tevkenysget folytat, akkor egsz szemlyisgt beleadja abba, amit csinl. Mindezek a mvszi gyakorlatok s alkotsok az akaratot erstik. A felntt brmit vlaszthat, amivel ersti az akaratt, a gyermeknek kell, hogy az a valami szp is legyen, mert egy rmtelen feladattal mg nem birkzik meg. A tanr tancsai s figyelme a gyermek alkot tevkenysge irnt megjtja s elmlyti a tantvny munkakedvt.

V.4. Az eleven sz

Gyakran hallani, hogy "idn fantasztikus j tanrt kaptunk, soha annyit nem tanultam, mint tle" - vagy "ki nem llhatom azt az alakot, mr a tantrgyt is megutltam, nem is tanulok nla semmit." Ez a trvnyszersg az als osztlyokban nagy ltalnossgban is rvnyes, s a gyermek lnybl fakad. A technikai segdeszkzk s a tanknyvek nmagukban keveset rnek, ha a legfbb tnyez, a j tanr hinyzik.

A Waldorf-iskolkban nagyon is komolyan veszik ezt a trvnyszersget. A tanr a gyerekek rdekldst nmagrl a tananyagra irnytja. Mindenekeltt azonban szmolnia kell ezzel a jelensggel, s ki kell aknznia. A Waldorf-pedaggiban olyan nagy jelentsget tulajdontanak az eleven sznak, hogy az als osztlyokban egyltaln nem hasznlnak tanknyvet, s a ksbbiekben is kerlik, amennyire lehet.
Termszetesen szerepelnek kiegszt olvasmnyknt knyvek is a ftrgy anyaga mellett, de lehetleg olyan munkk, melyeknek tudomnyos vagy mvszi rtke van. Az idegennyelv-oktatsban is nlklzhetetlenek az olvasknyvek, de itt is szvesebben tmaszkodnak az rk s kltk eredeti szvegre.
A tanr letteljes magyarzata lehetv teszi, hogy klnbz tehetsg s ms-ms rdeklds tanulk is egyttmkdjenek. A Waldorf-tanr megtanulta mr, hogy mihelyt belp az osztlyba, a kszbn hagyja magnletnek terheit, s csakis a gyerekekre s a megbeszlend anyagra figyeljen. Ha ezzel az eltkltsggel lt munkhoz, ihletet kap valami kls forrsbl, s lesz ereje hozz, hogy az rt vltakozva hol elmlylt komolysggal, hol humorral, feszltsggel s oldottsggal tltse meg, s hogy hol feszesebben maghoz lncolja, hol pedig lazbbra engedje a tanulk egszt megmozgat rdekldst.

A serdlkoron innen lv gyermeknek szksge van ers lelki hatsokra, a kpessgre, hogy tlssel hatoljon be olyan sszefggsekbe, melyek mg kvl vannak a ltkrn, mert csakis gy fejldhet ki a vilg irnti rdekldse. Ha a tanr maga kpes tlzsoktl mentesen, de rzelemgazdagon tlni valamit akkor kpes lesz a gyerekek rzelmi lett is fejleszteni. A lelkes tanrt lelkes dikok veszik krl.

V.5. A knyvekkel s az epochlis fzetekkel vgzett munka

Mr az tdik-hatodik osztlyban tarthatnak a gyerekek kiseladsokat sajt egynisgkre szabott feladatok alapjn. A hetedik-nyolcadik osztlyban a tanulk maguk vlasztotta tmrl egy-egy nagyobb eladst tartanak. m egy osztlyban sem tmaszkodnak tanknyvekre, mert a tanknyv, mely elrja egyik fejezet elvgzst a msik utn, sokkal egyoldalbb, mint a tanr ktetlen eladsa.
Van tanknyvk, de azokat a tanulk sajt maguk ksztik. Az gynevezett epochlis fzetekben gyjtik ssze az egyes tantsi idszakaszok vzlatt s tanulsgait. A szveget a 8. osztlyig ltalban a tanr diktlja vagy az osztly dolgozza ki. Az illusztrcikat teljes egszben a gyerekek ksztik, a tanr vzlatot vagy egyes motvumokat rajzol csak a tblra. A 8. osztly utn jelennek meg a fzetekben az els nll munkk, majd ksbb az ra anyagnak az sszefoglalst egynileg oldjk meg a dikok.

V.6. A mvszeti foglalkozsok szerepe

Egy mvszeti g gyakorlsa olyan problmk el llt bennnket, mint amilyenekkel krnyezetnkben is tallkozunk.

Egy mvszeti g gyakorlsa kzben semmit sem lehet rutinbl csinlni. A koncentrci szles sklra terjed ki. Szegnyes lett az letnk olyan fizikai cselekedetekben, melyeket teljes testi-lelki odaadssal kellene vgeznnk.

 

V.6.1. A gyerekek s a mvszet

A gyerekeknl mg szorosan sszetartoznak a testi s lelki jelensgek. A felntt igyekszik palstolni rzelmeit, mg ha ez nem sikerl is mindig. A gyerek sztnsen az ellenkezjt teszi: toporzkol, ha dhs, s ugrik egy nagyot, ha rl valaminek.
Ha lehetv tesszk a gyermeknek, hogy mvszi tevkenysggel kifejezze az rzelmeit, akkor legalapvetbb vgyainak engednk szabad utat. A mvszet alkot valamit, s nemcsak a trgyak vilgban, hanem a llekre is kzvetlen hatssal van. Nmely mvszi feladat olyan bels magatartst kvetel az embertl, amelyre sztnsen sohasem lenne kpes.

A mvszi tevkenysg igen mly s maradand nevel hatssal van a gyermekre. Legmlyebben azok a szoksok s cselekvsmintk maradnak meg bennk, melyek az utnzs korszakban alakultak ki. Ami megmaradt, azon nemigen lehet mr vltoztatni. Ide tartozik pldul a klvilg s a tbbi ember irnt tanstott pozitv vagy negatv alaplls.

Mint nevelk, ahhoz segthetjk hozz a gyermeket, hogy rdekldssel fogadjon minden benyomst, ami a klvilgbl ri, foglalkozzon vele, s igyekezzk formlni, alaktani. A mvszetekkel val foglalkozs a leghatkonyabb eszkz ennek az alapmagatartsnak a fejlesztsre, hiszen ez tantja meg r az embert, hogy egy szmra fontos problmt minden lelki s szellemi adottsga bevetsvel igyekezzk megoldani. Ez alapozza meg a gyermeknek azt a kpessgt, hogy sokoldal rdekldsnek eleget tegyen s azt fejlessze.

A pedaggia s a nevels legfontosabb feladata - legyen sz akr hagyomnyos, akr waldorf rendszer pedaggirl - hogy olyan kpessgeket alaktsunk ki a rnk bzott gyermekekben, amelyekkel egsz tovbbi letket tartalmass s rtkess tehetik.

V.6.2. Euritmia

Az euritmia a nyelv hangzira, vagyis a magn- s mssalhangzkra pl mvszet.
A meghatrozan magnhangzkbl ll szavak bels lmnyeinket, hangulatainkat fejezik ki: ah, , au, hej stb. Azok a szavak, melyekben tlslyban vannak a mssalhangzk, jl rzkeltetik a klvilg egyes esemnyeit: csrren, sziszeg, mormol, toccsan stb. A hangutnz szavakban teht mindig a mssalhangz dominl, mint a fenti pldk is mutatjk.

Minden magnhangznak s minden mssalhangznak megvan a maga mozdulatbeli kifejezse. Az euritmia teht ltvnyknt megjelentett beszd s nek - olyan mvszeti g, amely korbban nem ltezett, s amely Rudolf Steiner lelemnye. Szavalat s zene kpezi alapjt, sznpadi eladinak is az l sz vagy a zene szolgltat ksretet.
A sznpadi euritmia mellett a pedaggiai euritmia is jellegzetes tantrgya minden Waldorfiskolnak.

Az euritmia jelentsge

Amikor beleljk magunkat az egyes hangokba s hangzatokba, s euritmikus mozdulatokk alaktjuk ket, akkor olyan tevkenysget folytatunk, amely testnk s lelknk sszes erit mozgstja, pp ezrt nincs mg egy terlete az oktatsnak, ahol ilyen tkletesen megvalsulhatna a test s llek egyttes fejlesztse, ami a Waldorf-pedaggia egyik legalapvetbb clja.

Rudolf Steiner egyik eladsban ezt mondta:

"az euritmin edzett akarater vgigksri az embert egsz letn, mg ms akaratfejleszt mdszerek hatsa idvel elhalvnyulhat".

V.7. A nyelv

A Waldorf-iskola arrl hres, hogy lassan halad az rs-olvass oktatsban, matematikbl mindjrt tbbet kvetel, mint ms iskolk - s kt idegen nyelvet kezd tanulni az als osztlyos.

Nagyon fontos mdszertani krds lehet az idegennyelv-oktatsban, hogy direkt mdszerrel tantsunk-e nyelvet, ami az utnzsra pl, vagy legyen a hangsly a nyelvtanon, mondatelemzsen, fordtsi gyakorlatokon? Ezt Rudolf Steiner is elemezte, s kidolgozta a maga mdszert mg az eltt, hogy a nyelvtanrok vitzni kezdtek a ktfle irnyzatrl.

V.7.1. Idegen nyelvek mr az els osztlytl

Az els hrom osztlyban mg szoros kapcsolatban vannak a tanulk krnyezetkkel, s az utnzs mg mindig termszetes megnyilvnulsi formik kz tartozik. Mindezt figyelembe vve nyilvnval, hogy ennek a korcsoportnak kizrlag direkt mdszerrel lehet nyelvet tantani. A 9. v utn gykeres vltozs trtnik a gyermekben , s ekkor mr rett arra, hogy az idegen nyelvet mint a klvilg rszt fogja fel. Itt van az ideje annak, hogy az addig sztnsen begyakorolt beszdfordulatokban tudatosan felismerje a nyelvtani szablyokat.

Mg valami indokolja a korai kezdst: ilyenkor a gyermeki llek rendkvl fogkony az l szra, ezen kezd gondolkodni tanulni, ezt a felbredst mg csak fokozza az idegen nyelv. Beszdszervei is olyan rugalmasak mg, hogy knnyen idomulnak az idegen szavak kiejtshez, a nyelv dallamhoz, s gy nem esik majd nehezre, hogy "j kiejtssel" adja vissza a hallottakat.

Nhny gyakorlati plda

Angolra az els osztlyban. A gyerekek krben lnek a fldn, egy-egy llatot kpvisel mindegyik : the mouse, the lion, the bear, the swallow stb. A tanrn lre lltva megprget egy tnyrt, s egy llatnevet kilt. Aki az illet llat nevt kapta magra kell ismerjen, el kell kapnia a tnyrt, mieltt mg eldl. Msik plda: Egyms utn szltjk a gyerekeket, hogy hajtsanak vgre egy feladatot, amit termszetesen angolul mondtak nekik: kerlje meg a padot, rintse meg a fggnyt, menjen ki s hozzon egy piros sapkt, ugrljon fl lbon, jobb keze kisujjt tartsa a bal flhez stb. Kezdetben a tanrn mozdulatokkal segti a megrtst, ksbb a gyerekek mr annyi mindent megrtenek, hogy a megtveszt mozdulatok sem vezetik flre ket. Ha a tanrn szigoran az ablakra mutat s azt mondja: "Menj oda az ajthoz!", a gyerek a kimondott sznak engedelmeskedik. Beszlgetst is folytathatnak pldul a rgyez fkrl az ablak eltt, vagy jtszanak valamit s kzben nekelnek. Az rt egy kis trtnettel vagy mesvel fejezik be, ami lecsillaptja a kedlyeket.

V.7.2. A nyelvtan jelentsge

Az ige minden szfajta kpviseljnek tekinthet, mert a leglbb s legaktvabb a szavak kztt, gy a nyelvtanoktatst is a legjobb az ige szerepnek az rzkeltetsvel kezdeni. A negyedik s tdik osztlyban megtanuljk a gyerekek az igeidket s igemdokat, s az igk klnbz fajtit, majd a tbbi szfajt is. Az oktats elve az, hogy a gyerekek mindig jabb pldkon gyakoroljanak, a szablyokat rjk le a munkafzetbe s tanuljk meg kvlrl, minl egyszerbb megfogalmazsban.
Nem szabad, hogy tl sok idt ldozzunk a nyelvtannak, mert unalmas trgynak tekinthet, inkbb arra kell trekednnk, hogy minden rn kiemeljnk az l beszdbl egy-egy nyelvtani jelensget, azt tudatostsuk s gyakoroltassuk.
Azoknak a fiatal felntteknek, akikben sohasem tudatosultak anyanyelvk jelensgei, mindig is bizonytalan s ttova lesz a fellpsk, hatrozatlanok a megnyilvnulsai. A nyelv tudatosulsa, tartsa az egsz szemlyisget megvltoztatja, mert ersti az nbizalmat.

V.7.3. Az anyanyelv

Gyakran lehet hallani, hogy gyengl a nyelvrzk, s ez nemcsak a gyerekekre, hanem a felnttekre is rvnyes. A nyelvrzk romlsa legfkppen abban mutatkozik meg, ahogy a gyerekek az anyanyelvket s az idegen nyelveket hasznljk.
A finn Erwin Gripenberg r le egy rdekes esetet, amelynek Svdorszgban volt tanja egy villamoson. Ott lt egy 15-16 ves fi, kortrsainak krben, s el akarta meslni annak a filmnek a tartalmt, melyet ltott. Az sszefggsekbl a fltan szmra kiderlt, hogy a Vrs Pimpernelnek a francia forradalom idejn vgbevitt hstetteirl van sz.

"m hiba krdezgettk trsai, a fi kptelen volt elmeslni a film tartalmt. Nhny gymolatlan ksrlet utn el is hallgatott, anlkl, hogy brmifle tmpontot adott volna bartainak arrl, mit is ltott. Szavaibl mg annyit sem lehetett kihmozni, vajon bohzat, vgjtk, hbors film vagy valami ms kalandfilm volt-e. Az sem tisztzdott, hogy happy enddel fejezdtt-e be vagy sem. Ott lt ht ez a fiatal fi a benne rekedt lmnnyel, amit senkivel sem tudott megosztani. Divatos ltzke s j klseje sem krptolta szemmel lthatan azrt, hogy valamiben nyilvnvalan kudarcot vallott."

Nemcsak a gyerekek egyni sorsa, de a kultra szempontjbl is nagyon fontos, hogy fejlesszk nyelvrzkket s ezzel a lelki lmnyek irnti fogkonysgukat, s hogy megtantsuk ket rnyaltan kifejezni gondolataikat. Ha nem tudunk beszlni egymssal, akkor le kell mondanunk az emberhez mlt letrl is.
A nyelv tantsa, polsa, tudatostsa s megszerettetse az iskolnak az egyik legalapvetbb feladata.

V.8. Differencilt vallsoktats

Sokan gy gondoljk, hogy a kisgyermekeket nem szabad semmifle vallsi nevelsben rszesteni. Sok szl elve az, hogy hadd dnthessen ksbb gyermeke sajt maga arrl, vallsos akar-e lenni avagy sem.

Ez az eljrs azonban ppen az ellenkezjt ri el: ez a szabadsg nem fog megvalsulni. A gyermekek termszetesen nem fogjk krhoztatni szleiket, hiszen fogalmuk sincs rla, mi az, amiben sohasem lesz rszk.

V.8.1.A valls irnti fogkonysg

A gyermek hajlamait polni kell ahhoz hogy kibontakozzanak s kpessgekk vljanak. Igen jelentsen befolysolhatjk a szlk gyermekk rtelmi fejldst, mghozz egyrtelmen pozitvan, ha az els letvek sorn sokat jtszanak, fknt pedig beszlgetnek velk.

Rengetegen vannak, akik vallsilag kzmbsek, de akadnak olyanok is, akik hinyrzetrl panaszkodnak. Kielgtetlensgk oka az, hogy nevelsknek ezen a terletn mulaszts trtnt. Senki sem llthatja, hogy az, ha a kisgyermek furulyzni vagy nekelni tanul, sszeegyeztethetetlen volna ksbbi szabad vlasztsval. pp ellenkezleg, az egyetlen, ami ezt a szabad vlasztst biztostja, ha a gyermek mr egszen korn az let termszetes jelensgnek rzi az neklst s a muzsiklst. Hivatsos vagy amatr zensz is csak akkor vlhat belle, ha kifejldtt az a kpessge, hogy befogadja, s gyessge, hogy maga is jtssza a zent. Ha idig eljutott, akkor mr szabadon eldntheti, kvn-e hangversenyre menni vagy zenlni.
A valls krdsben a klnbsg csak annyi, hogy az ember letnek gyakorlati alaktst sokkal dntbben befolysolja, hogy kpes-e vallsi lmny befogadsra, mint az, hogy tudja-e lvezni a zent. Ha tvol tartunk a gyermektl minden vallsi tapasztalatot, akkor sokkal mlyebben beavatkozunk az letbe, mint ha megvonjuk tle a zent.

V.8.2. A Waldorf-iskola s a vallsoktats

1919-ben, az els iskola alaptsakor Rudolf Steiner gy gondolta, hogy a szlk kvnsga s felekezeti hovatartozsa szerint a katolikus s a protestns egyhzak kpviselire bzza a hitoktatst. m fontosnak tartotta, hogy a felekezet nlkli szlk gyermekei is rszesljenek egyfajta vallsoktatsban, amelynek clja az, hogy kielgtse az egyes korosztlyok kln ignyeit. gy vezettk be a "szabad keresztny vallsoktatst".
Ez a trgy azta is szerepel a klnbz orszgok Waldorf-iskolinak tanrendjben, de mindentt figyelembe veszik a helyi kulturlis hagyomnyokat. Minden vallsi kzssgnek lehetsge van r, hogy a szlkkel egyetrtsben hittant tantson, akr rarendi kereteken bell, akr ms idpontban. Az iskola egybknt mindenkppen igyekszik rbeszlni a szlt, hogy ljen ezzel a lehetsggel. A vallsoktats abban segt, hogy a fiatalok a felsznessg helyett az elmlylst gyakoroljk, s bels vilguk jobbtsn fradozzanak. Az nnevels, s egy magasabbrend vilg tisztelete pedig egymst erstve fejtenek ki pozitv hatst a fiatal llekre.

V.8.3. A "szabad keresztny vallsoktats" tantervbl

Ezt a trgyat Waldorf-tanrok tantjk. Ez sem szerves rsze a Waldorf-iskolk tantervnek, hanem fakultatv trgyknt vlaszthat. Az oktatsa a keresztnysg rtkeit kvnja kzvetteni, mindenfajta felekezeti elktelezettsg nlkl. Clja, hogy lehetsget nyjtson a tanulknak arra, hogy serdlkoruktl kezdve majd sajt maguk foglalhassanak llst vallsi krdsekben. Az els ngy osztlyban hallott trtnetek megismertetik a gyerekekkel a teremt Istent, rirnytjk figyelmket a teremtett vilg s a termszet szpsgeire, s olyan emberi tulajdonsgok kifejldshez adnak sztnzst, mint a hla, igazsgszeretet, htat vagy segtkszsg. Az 5.-tl a 8. osztlyig evangliumi trtnetekkel ismerkednek meg, s olyan, klnbz korokhoz s vallsokhoz ktd trtnelmi szemlyek letvel, akik pldamutat mdon lettek rr az elttk tornyosul nehzsgeken. A fels ngy osztlyban kerl sorra a vallstrtnet s az egyhztrtnelem, s teret kap itt termszetesen a nem keresztny vallsok ismertetse is.

V.9. A tolerancia elve

Rudolf Steiner s ebbl kifolylag pedaggijnak is egyik igen fontos alapelve a tolerancia, a lelki rhangolds a msik emberre, akit vilgnzetvel egytt kell tisztelni, s akinek a megrtsre trekedni kell - ez az a vezreszme, mely Rudolf Steiner egsz letmvn vgigvonul, s melyet mint leghatrozottabban kvetendt vzolt fel.

"A szabadsg filozfija" cm alapvet mvben rja:

"A cselekvs irnti szeretetben lni s a msik akaratt megrtve t lni hagyni, ez a szabad ember alapelve".

Egyik eladsn e szavakban foglalta ssze a Waldorf-pedagginak a szocilis nevelst elsegt mdszereit:

"Gondolkozzanak el egyszer azon, mi kvetkezik egyenesen e kettbl: ha szeretetteljes odaadssal vgezzk sajt cselekedeteinket, s ha megrtn rhangoldunk a msik ember cselekedetre. Csakis gy rhet el. hogy az emberek a sz legigazibb rtelmben, egytt tudjanak dolgozni. De hiba hangoztatjk ezt az rkkvalsgig, klsdleges eszkzkkel soha nem juthatnak semmire, az emberi termszet legmlyrl kell mindezt felsznre hozniuk."

V.10. A szabadsg motvuma

Annak rdekben, hogy a fejldsben lv ember kialakthassa sajt, belsleg fggetlen egynisgt, rengeteg dolgot kell tenni s vgiggondolni. Az ember neveltetsnek idszaka azzal az letszakasszal esik egybe, melynek folyamn a legtbbet vltozik a testi felpts, de az egyn fogkonysga az rzelmek s lmnyek irnt, valamint gondolkodsmdja s tudati llapota is. Ez az az idszak, amelyben szerzett tapasztalatai alapjn, meg kell tallnia sajt magt s a szemlyisgnek megfelel vilgnzetet, s fel kell fedeznie, melyek lesznek tennivali a vilgban.

V.11. Az antropozfia szerepe

Az antropozfia nem valamifle vallsi irnyzat, nem is egy zrt, kikezdhetetlen gondolatrendszer, sokkal inkbb egy t, melyet vgigjrva megismerhetjk s tantvnyainkkal megismertethetjk az embert s a vilgot.

A tanrnak csakis sajt kpzshez s kpessgei kifejlesztshez szksges az antropozfia, oktats trgyv semmikppen sem teheti. Rudolf Steiner is azt hangslyozta, hogy a bels fejldsnek ez az iskolja nagyban hozzsegtheti a pedaggust ahhoz, hogy sikerrel alkalmazza oktatsi mdszereit s rzkeny ksrje legyen a gyermeki fejldsnek.

V.12. A Waldorf-pedaggia feladata

A tanrnak gyelnie kell, nehogy megsrtse a gyermek bens "njt", feladata csak annyi, hogy alaktani segtsen a testet s a lelket, melyet majd szabadon uralhat a szellem.

Rudolf Steiner vlemnye arrl, hogy ki a j nevel:

"A j nevel legfbb ismrve a teljes nmegtagads. gy kell viselkednie a gyermek trsasgban, hogy az a rokonszenv lgkrben, mintegy a nevelre tmaszkodva tudja kibontatkoztatni sajt lett. Hibt kvet el az a tanr, aki tantvnybl sajt mst kvnja megformlni. Ezzel azt rheti el, hogy a rbzott fiatal mg jval tl az iskolskoron is, szinte grcssn s megflemltve csak t igyekszik utnozni. A nevels mvszete az, ha a fizikai s lelki akadlyok elhrtsval kpesek vagyunk szabadd tenni az utat azon erk eltt, melyek az isteni vilgrendbl minden korszakban jonnan ramlanak a vilgba a gyermekeken keresztl, ha kpesek vagyunk olyan krnyezetet teremteni a gyermek, a serdl szmra, melyben a neki adomnyozott szellem szabadon lphet ki a vilgba."

V.13. Tanrok s tantvnyok

A Waldorf-iskola olyan neveli mdszerek, olyan emberi kapcsolatok kimunklsra trekszik, amelyek termszetes kvetkezmnye, hogy egyes tanrok s tanulk lelkileg s szellemileg nagyon kzel kerlnek egymshoz. A szeretett tanr nagyobb hatssal van a tanulkra, mint az, akit idegennek reznek. Az is igaz viszont, hogy csak azt a nevelt tisztelik igazn, aki maga is tiszteletben tartja tantvnyai bels szabadsgt. ltalban a Waldorf-iskolk hetedik - nyolcadik osztlytl kezdve figyelhet meg elszr, majd a fels vfolyamokban mlyl el vgrvnyesen az a vilgnzeti klnbsg, mely egyrszt az egyes tanulcsoportok, msrszt tanraik kztt fennll, de a msfle gondolkodsmd nem lehet akadlya a klcsns tiszteletnek.

V.14. Problematikus lethelyzetekre vonatkoz elbeszlsek

Nem vrt hatst vlthatnak ki azok az elbeszlsek, melyek egy-egy gyerek vagy egy egsz csoport bels problmit brzoljk. A gyermekek olyan feszlten hallgatjk sajt trtnetket s tetteik kvetkezmnyeit, ahogy egy izgalmas elbeszlst szoktak mskor kvetni, s a hskben mg j ideig nem fedezik fel sajt magukat. gy nha sikerl megbirkzni olyan rossz tulajdonsgokkal is, amelyekhez klnben nehz hozzfrni. A fontos csak az, hogy a gyerekekben semmikppen se tudatosuljon, mi volt a felntt szndka a trtnet elmeslsvel.

Egy tantnnek volt az osztlyban egy htves kisfi, aki elg gyakran hazudott. A tantn elmeslt neki egy trtnetet. Eszerint egy kirlyn beleejti felbecslhetetlen rtk gyngyeit egy mly ktba, mely az Igazsg Birodalmban tallhat. Szolgi egyms utn ereszkednek le a ktba, hogy felhozzk a gyngyket, m aki kzlk csak egyszer is hazudott letben, fekete kerettel a szja krl tr vissza a ktbl. Akinek az lete csupa hazugsg, annak az arcn is fekete foltok jelennek meg. A fi arcn, akinek a mese szlt, egyre jobban ltszott az irtzs, vgl nkntelenl felkiltott: "n nem is hazudok... sokat!" Azt akarta mondani, hogy "soha", de a pillanatnyi gondolkods elg volt a beismer vallomshoz. A tanrn pp hogy csak jelezte, hogy hallotta ezt, majd folytatta a meslst. A felkilts arrl a pillanatrl tanskodik, amikor a fi rismert nmagra. Nagyjbl ebben az idpontban mshov kltztt a gyermek csaldjval egytt, s sok vltozs trtnt az letkben. A trtnet hozzjrult ahhoz a gygyt folyamathoz, aminek kvetkeztben a fi kiegyenslyozottabb vlt, s megtanult ragaszkodni az igazsghoz.

A kamaszkor kszbn is j hatsa lehet mg egy-egy ilyen trtnetnek.
Egy tdik osztlyos fi nehz helyzetbe kerlt, mert szlei vlni kszltek. Neki magnak sem mentek jl a dolgai, s egyre agresszvabb lett. Egy napon fogott egy kvet, s megdobta vele korbbi osztlytrst, aki nha elltogatott az iskolba. A fi a kvet radsul gnyos szavak ksretben dobta el, melyekrl tudta, hogy megsrtik a msikat. A tanrn elhatrozta, hogy kzvetett ton igyekszik rbrni a fit, bnja meg tettt. A szakaszos oktatsban ppen fldrajz volt soron, a tanrn a hziipar elterjedsrl magyarzott. Kzbeiktatott ht egy megrz trtnetet kt emberrl, akik egykor j bartok s munkatrsak voltak. Egyikk ksbb ms foglalkozs utn nzett, de egy napon elltogatott rgi munkahelyre. Egykori bartja minden ok nlkl rtmadt, gy, hogy dz verekeds bontakozott ki kettejk kztt. A gyerekek dbbent felhborodssal hallgattk. A fi rezte, hogy rla szl a trtnet, s kzben maga el dnnygte: "Nem is ezt csinltam!" - majd nkntelenl: "Nem is gy gondoltam!" A tanrn gy tett, mintha nem hallotta volna, s befejezte a trtnetet. Az osztlytrsak nem vettek szre semmit abbl, ami lejtszdott. ra utn az agresszv fi odament a tanrnhz, s gy szlt: "Nem is tudom mirt csinltam ezt. Majd bocsnatot krek tle." A vendg gyerek nagyon elcsodlkozott s megrlt, hogy aki kvel megdobta, most ert vett magn, s bocsnatot kr tle, az eset pedig jelentsen hozzjrult, hogy maga a fi nyugodtabb s kiegyenslyozottabb legyen.

V.15. Szabadsgra nevels

Azt a pedaggit nevezhetjk "szabadsgra nevelsnek", mely arra trekszik, hogy flrelltsa a felnttkorban az "n" tudatos uralmnak tjba kerl fizikai s lelki akadlyokat.
A politikai s gazdasgi let kpviselinek nem szabadna beleavatkozniuk hozz nem rt mdon, tantsi mdszerekkel, tantervekkel, vizsgakvetelmnyekkel ebbe a dnt fontossg folyamatba.

 

 

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.