Az iskolarettsg krdse
2007.01.04. 20:40
A kisiskolskorig a jtk termszetes meghatrozja a gyermek letnek. A htves kisiskols azonban mr ebben a korban kpes reggelente j ideig hangyaszorgalommal "dolgozni", de csak jl krvonalazott; kttt feladatokat tud mg elvgezni.
Az iskolarettsg krdse
A jtktl a munkig
A kisiskolskorig a jtk termszetes meghatrozja a gyermek letnek. A htves kisiskols azonban mr ebben a korban kpes reggelente j ideig hangyaszorgalommal "dolgozni", de csak jl krvonalazott; kttt feladatokat tud mg elvgezni.
A klnbz orszgok pszicholgusai nem teljesen rtenek egyet abban, hogy mely tulajdonsgokat kell az iskolarettsg felttelnek tekinteni. Egy ponton azonban mindannyiuk vlemnye azonos: csak az a gyerek menjen iskolba, amelyik kpes csendben egy helyben lni s dolgozni.
Az vods kor gyermeknl, teht abban az letkorban, amelyben a legintenzvebb a nvekeds, teljes mrtkben a fizikai testre irnyulnak az egszsges, ltet erk. Egy rszk azonban fokozatosan mentesl a biolgiai feladattl s tanulsi kpessgg vlik. Ekkor van itt az ideje annak, hogy munkra fogjuk az emlkeztehetsget, kifejlessznk bizonyos hajlamokat s szoksokat, erstsk a lelkiismeretet s a jellemet. A ms terleten feleslegess vlt formatv erk tovbbra is alaktani, fejleszteni akarnak. Azeltt a test sejtjeiben s szveteiben mkdtek, a csontrendszer egszben, a fogakban - a 6. s 7. letv kztt lezajl fogvlts jelenti az "utols felvonst" testpt szerepkben -, most mvszi szellemforml tevkenysgket az emlkezet, a kpi ltsmd, a kreatv kpzeler megteremtsben folytatjk.
A kisgyermekkor tovbbl tulajdonsgai
A kisiskolskorban mg fellelhetk olyan kisgyermekkori sztnk, mint pldul az utnzs sztne. Az ily mdon tovbbl utnzsi hajlamot azonban a tanr ki is aknzhatja. Rudolf Grosse rja le "Megtapasztalt pedaggia" cm munkjban, hogyan hasznlta fel egy alkalommal a gyermekek utnzsi sztnt. Egyik napon kptelen volt els osztlyosait munkra fogni:
"Minthogy mindenfajta szids vagy papols amgy is csak falra hnyt bors lett volna, azt mondtam, hogy lljanak fl a pad tetejre, s ugorjanak le onnan. Lelkes csatakiltst hallatva meg is tettk. Tbbszr egyms utn meg kellett ismtelnik a mutatvnyt, majd felsorakoztattam ket, s a menet lre llva hangos lbdobogssal masroztunk krbe-krbe a padsorok krl. Hirtelen szembe fordultam velk, s annyit mondtam: halkabban. Tetszett a jtk. A lbdobogs jrss szeldlt. Ezutn mr suttogtam csak a kvetkez veznyszt: Lbujjhegyen! Most mr azon igyekeztek, hogy olyan nesztelenl lpdeljenek, ahogy n mutattam, s a helykre lopakodtak. Odalltam az osztly el, s ujjamat ajkamra tve sgtam: Teljes csnd! Olyan csend lett, mint a templomban. Vagy kt percig lltunk gy, majd megdicsrtem ket, amirt ilyen csodlatra mlt nyugalmat teremtettek az osztlyban. S hogy mi lett a kvetkezmnye? Msnap ezzel a krdssel fogadtak: Ugye szabad ma is csendesnek lennnk?"
Itt teht jbl felbukkant az utnzsi sztn. Lehet, st kell lni vele mg a tovbbiakban is, amikor csak hasznt tudjuk venni, pldul az idegen nyelvek tanulsnl.
Mikor lesz a gyerek iskolarett?
Erre a krdsre a klnbz orszgok gyakorlatban ms s ms feleletet adnak. A nmet s a francia gyerekek ltalban hatves korukban mehetnek iskolba, de Franciaorszgban mr tvesen is elkpzelhet az iskolakezds. Az angliai iskola-elkszt osztly tves korukban kezdi a gyerekeket rni, olvasni, szmolni tantani. Az Egyeslt llamokban inkbb csak hatves kortl kldik iskolba a gyerekeket. A Szovjetuniban s az szaki orszgokban a htves gyermeket tekintik iskolarettnek. A kutatk azon a nzeten vannak, hogy ltalnosan nem lehet megllaptani az iskolarettsg idpontjt. llspontjukat azzal indokoljk, hogy mindeddig nem sikerlt olyan fiziolgiai ismertetjegyeket felfedezni, melyek ktsget kizran jeleznk az tmenetet egyik korcsoportbl a msikba. A kutatk ritkn emltik Jean Piaget-t, aki pedig kimutatott mrvadnak tekinthet vltozst, mely egy bizonyos letkorban kvetkezik be, mghozz a pszicholgiai fejlettsgben.
Sz szerint idzve:
"A gyermek htves korban - erre az idpontra tehet az iskolarettsg - dnt fordulat ll be lelki fejldsben. Brmely vetlett vizsgljuk is a szellemi-lelki letnek - legyen az az intelligencia vagy az rzelmek szintje, a trsas kapcsolatok minsge vagy az nllsods foka-, mindenben jdonsgot tapasztalhatunk" ("Six tudes de psychologie.")
Ez az a kor, mikor a gyermek mr kpes arra, hogy nllan s figyelmt sszpontostva dolgozzon, fegyelmezetten egyttmkdjn msokkal, pldul kzs jtkban betartsa az ltalnos rvny szablyokat. Klns figyelmet rdemel a gondolkodsban bekvetkez vltozs. A htvesnl fiatalabb gyermek mg nem kpes a sz szoros rtelmben vett elvonatkoztatsra. Piaget sok ilyen irny ksrletet vgzett.
Egy ksrlete a sok kzl:
"Hrom klnbz szn - A B C - golyt gurtunk be egy csbe. A gyerekek lttk, hogy ebben a sorrendben: A B C - indtottuk el ket, azt vrjk teht, hogy a cs msik vgn ugyanebben a sorrendben jelenjenek meg. Intuitv gondolkodsuk helyes ton jr. De mi trtnik, ha ellenttes irnyba dntjk a csvet, s a golyk visszafel gurulnak? A legkisebbek ekkor nagyon meglepdnek a C B A sorrendtl, mert nem ezt vrtk. Ha mr megtanultk, mirt lett most ez a sorrend, dntsk meg kisebb mrtkben a csvet, elszr htrafel, majd elre. A gyermeknek most azt kellene megrtenie, hogy elszr a C B A, msodszor az A B C sorrend vrhat. De ez nemigen megy mg a fejbe, st ha azt ltja, hogy vltakozva hol az A, hol a C goly jelenik meg elszr, azt fogja vrni, hogy egyszer mr a B goly legyen az, amelyik elsknt kigurul."
Piaget hozzfzi mg, hogy az absztrakcis kpessg hinya a gyermek jellegzetes bels ltsmdjval fgg ssze.
"szlelsi vagy cselekvsi, vagyis szenzomotoros mintkrl van egsz egyszeren sz, melyek bels kpzetekk alakulnak t. Az absztrakci helyt a gyermeknl mg kpek foglaljk el, a valsg utnzsa..." ("Six tudes de psychologie.")
Steiner leszgezi, hogy ppen htves korban lpnek sznre az jfajta formatv erk, hogy pontosan ebben a korban alakul ki az egyttmkds j formja a gyermekek kztt, teht ez az az idpont, amelyben az egynisg iskolarett vlik. Ha htves kora eltt tanul rni-olvasni a gyermek, az Steiner szerint a fizikum gyenglst okozhatja, mert olyan bels erket von el a testtl, amelyek mg a szervi fejldst lennnek hivatva szolglni.
|