„Mese” a Mese?
2007.01.18. 19:28
Ha mesrl beszlnk, mindig a gyerekeke gondolunk nmi kedves egyttrzssel, s nem gondolunk, vagy csak ritkn a sajt gyermekkori mese lmnyeinkre. Rohan a vilg krlttnk, rohanunk mi is. A felntt vilg manapsg nem tartja fontosnak azt, ami vezredek ta, - amita ember l a Fldn - ltezik.
„Mese” a Mese?
Bevezets:
Ha mesrl beszlnk, mindig a gyerekeke gondolunk nmi kedves egyttrzssel, s nem gondolunk, vagy csak ritkn a sajt gyermekkori mese lmnyeinkre. Rohan a vilg krlttnk, rohanunk mi is. A felntt vilg manapsg nem tartja fontosnak azt, ami vezredek ta, - amita ember l a Fldn - ltezik. A mesket rgen felnttek mesltk felntteknek. Minden kultrban szerepe s helye volt a meslsnek. A „hallgatk” olyan spontaneitssal s odaadssal ltk t ezeket a sajt fantzijukban megelevened „kpeket”, mint ma a gyerekek. Ezek a szoksok a magyar kultrban is vezredes hagyomnyokra tekintenek vissza. A felnttek vilgban ismert mesk, trtnetek emberltk sorn ksrtk a felnvekv nemzedket, mely mindig jra s jra rmet szerzett meslnek s hallgatnak egyarnt. Ez a kzssget teremt s sszetart hagyomny tbb mvszeti g alapjait is megteremtette. Gondoljunk az irodalom sokfle mvszetei gra (eposzok, mondk, regk, elbeszlsek, regnyek, stb.): a sznhz mvszetre (legyen przai, vagy zenei m), a komoly zenei mvekre, a knyvnyomtats s a kpzmvszet valamennyi gra.
Mi kell a mai kor gyermeknek?
Jelennk nem egy biztat jvkpet fest gyermekeink szmra. Mr az oktatsi intzmnyekbe is behatolnak olyan trsadalmi krdsek, melyek a gyermek ltt alapveten ms megvilgtsba helyezik. A felntt vilgot flelemmel tlti el az informcis trsadalom kvetelmnyei, a munkahely lehetsgek, aggodalom a szocilis lecsszstl, a sikertelensgtl, a konkurencia harcoktl, az regkori ltbizonytalansgtl. Mit tesznk gyermekeink rdekben? Azt gondoljuk, hogy a lehet legjobbat tesszk, mikor felksztjk ket az letre, krl vesszk a televzi, vide, szmtgp s egyb elektronikus eszkzk vilgval. Egyszer gondoljuk vgig, hogy mit nyjtanak ezek a mai kor divatos s szemlytelen eszkzei. Mit kapnak travalul, ami gyakorlati hasznot hoz „felntt” letkben? Biztosak vagyunk, hogy erre van szksgk? A gyermekeink jvjnek biztostsa rdekben megfosztjuk ket a boldog, nyugodt, biztonsgot ad gyermekkortl, mely a szabad jtkon, szrakozson keresztl lehetsget adna a kreativits s fantzia kialaktsnak. A bevezetben mr emltettem, hogy a mesk olyan morlis trtnetek, melyek a „mg tiszta” gyermeki llek szmra rmet s biztonsgot nyjt rtkrendet kpviselnek. Bepillantst jelent a gyerekek szmra a valsg vilgba, amely megfelel az letkori sajtossgot tkrz mgikus vilgkpknek. Ezek a mesk szerelemrl s fltkenysgrl, szletsrl s elmlsrl, flelemrl s btorsgrl, sorsok felvllalsrl s megfutamodsrl szlnak. Mindarrl, ami egyes emberek s npek letrl, sorsrl megismerhet s a mindenkori felnvekv nemzedkek szmra, mint tanulsg megismerni val. Minden kor s kultra szmra egy erklcsi, etikai rtkrendet kpvisel mintt nyjt.
Az vodskor gyerekre jellemz, hogy szmra a mesben szerepl lnyek klseje bels tulajdonsgokat tkrznek (pl. a gonosz boszorkny vagy htfej srkny a csnyval, rosszal, a j viszont az mindig szp lehet, az elvarzsolt mindig j pozitv ltformt kap, amirt meg kell kzdenie.) stb. A gyermek szmra termszetes, hogy mindenrt harcot kell vvni, s helyt kell llni, hogy a j bekvetkezzk. Az eredeti npmesk olyan lelki-szellemi rtkekrl s pldakp erej emberi fejldsi folyamatokrl szlnak, melyek ppen olyan igazak, mint az t krlvev vilg. Gyakorl szlk, nagyszlk bizonyra megfigyeltk, hogy a kicsik mennyire szeretik hallgatni az ismert mesket. Az ismtls nem unalmass teszi a mest, hanem elmlyti az azonosulst s a megrtst. Bels kpknt (tjkp-szeren) jelenik meg a mese a gyerekben. A „bels kp” kialaktsnak kpessge nagyon fontos a ksbbi tanulsi folyamatok alakulsban. Itt emltenm meg, hogy a fejlett ipari orszgokban vrl vre egyre nagyobb szmban terjed a „funkcionlis analfabetizmus”, mely azt jelenti, hogy eleget tettek az iskolaktelezettsgnek, ennek ellenre nem tanultak meg rni, olvasni, de az audovizulis, elektronikus eszkzket tudjk hasznlni. Magyarorszgon ezek a szmok vrl-vre nnek. Jelenleg a 18 ves korosztly mintegy 17%-t jelenti!!!
Az ismert, sokadszor hallott mese folyamn a gyermek rdekldse s biztonsgrzete n, s rl, ha tudja, hogy a trtnet folyamatban mi kvetkezik. A gyerek rzelmei elre lthat sorrendben jelennek meg s gy lvezi a gyerek a feszltsget majd a feloldst.
A mesemonds fejleszti a gyerek rzelmi, rtelmi s anyanyelvi kpessgeit egyarnt. ( A jelenlegi kutatsok is azt bizonytjk, hogy az rzelmi fejldsnek az EQ hossztvon nagyobbak a kihatsai, mint az rtelmi kpessgek az IQ erltetett fejlesztse.)
Az vodskor gyereknek szksge van arra, hogy a krnyezetben beszlt „anyanyelvt” minl biztosabban tanulja meg. Az eredeti npmesk szkincse, kpei, felidzi a fogalmak rzelmi tltst, amely mindig sokszn, tbbrteg s fontos, hogy rzkelhetv, tlhetv vljon a tartalom. Olyan rgi, szp szavakon megszlal mest is szvesen hallgatnak a gyerekek, amelyeket nem azonnal rtenek meg. J, ha a gyerekek csak sejtik a szavak jelentst. Az rzelmi tlts ilyenkor is jelents, majd idvel tisztul az rts.
Mit mesljnk?
Szinte hihetetlen, de van olyan gyerek, aki egyltaln nem tallkozik mesvel, vagy olyan rtelmetlen, bugyuta, szpsgktl megfosztott, „vicces” zagyvasgokkal keretezett rtktelen, a gyermeki blcsessget lenz „mesnek” csfolt trtnetekkel tallkoznak, mely a felntt szmra vicces, j pofa. A gyerekek szmra nincs szksg ilyen karikatrra. Nekik az embert, a vilgot kell megismerni, hogy azt megrtsk. Csak az a felntt tud rtelmesen s felelssgteljesen cselekedni s gondolkodni, aki nmagt ismeri.
Mindenkinek van emlke gyermekkori kedvenc mesibl. Ezek a kedvenc, szinte klasszikus mesk minden korban aktulis problmkat trnak fel, s a felntt vilg szmra is rmet okoznak, mindenkor aktulis, emberi rtkrendet kzvettenek. A testnek, hogy fejldhessen, nvekedhessen, szksge van tpllkra. A llek tpllsa is ppen olyan fontos a gyermek bels fejldse rdekben. Ugye milyen sokszor elhangzik? Meslj! Nha zavarban vagyunk: mit mesljek? Ilyenkor a kedvenc mr sokszor hallott mesken kvl szvesen hallgatjk a knyvbl olvasott mesket, vagy az ltalunk kitallt trtneteket. htattal hallgatjk a mesk s az ebben szerepl vitzek, tndrek, trpk, srknyok, boszorknyok, stb. mindig idszer titkos vilgt. Mi felnttek gyakran idegenkednk a npmeskben s ms klasszikus meskben gyakran fellelhet kegyetlensgektl. Arra azonban nem gondolunk, hogy amikor pl. felvgjk a farkas hast, akkor csak a mi kpzeletnkben folyik a vr. Ha nem mondjuk ki, (a vr szt) s nem mutatunk kpet, a gyermeki tudat szabadulsknt fogja fel a helyzetet. Az emberi fantzia s kpalkots individulis. Mindannyian emlksznk olyan irodalmi lmnyre, melyet olvass utn megnztnk filmen. Az lmny lehangol volt. Szinte kivtel nlkl azt mondtuk: a knyv jobb volt. Csak azt nem mondtuk ki s fogalmaztuk meg soha, hogy tlnk volt jobb! Mert a filmbeli a kpek nem a mi kpeink voltak! Ezek tudatban rdemes elgondolkodni, hogy milyen kpekkel, hang s kpi effektusokkal rasztjk el gyermekeinket a kpernyk.
Az zletekben rengeteg knyv kzl lehet vlasztani. Milyen a j s szp mese knyv? Figyelemmel kell lenni, hogy milyen korosztlynak szeretnk rmet okozni. A kicsi gyermek (4 ves korig) szereti az egyszer lncmesket, mondkkat, ritmusos, dallamos versikket. Az vods korosztly a npmesket, a kisiskols korosztly a regket, mondkat, eposzokat kedveli, mert ez ll kzel az szellemi, lelki vilgukhoz. Termszetesen mindenki a sajt zlse szerint vsrol, de rdemes elgondolkodni azon, hogy milyen lehet egy meseknyv, ami rtkes tartalommal s mondanivalval van megtltve s illusztrcii hagynak teret gyermekeink fantzijnak kibontakozshoz.
Dr. Hborn Fredi Marica
waldorf vn
Felhasznlt irodalom:
Minstett Waldorf vodai Program
Arnica Esterl, Peter Lang: A gyermeknek mese kell!
|