Emil Molt s a Stuttgarti Waldorf Iskola
2007.02.12. 19:17
A Stuttgarti Waldorf Iskolt (Freie Waldorfschule) 1919-ben alaptotta Dr. Emil Molt, a Waldorf-Astoria Cigarettagyr igazgatja, munksainak gyermekei szmra. Ez egy olyan szocilis impulzus s tett volt, mely a szabad szellemi letbl szletett.
Emil Molt s a Stuttgarti Waldorf Iskola
Rudolf Grosse cikke
(Az Erlebte Pdagogik (Megtapasztalt Pedaggia) c. jsgbl, Dornach 1968.)
A Stuttgarti Waldorf Iskolt (Freie Waldorfschule) 1919-ben alaptotta Dr. Emil Molt, a Waldorf-Astoria Cigarettagyr igazgatja, munksainak gyermekei szmra. Ez egy olyan szocilis impulzus s tett volt, mely a szabad szellemi letbl szletett.
A kt s fl v alatt, amg nla laktam, Emil Molt gyakran meslt nekem arrl az idszakrl, mely lete tetpontjt jelentette.
1919 szeptemberben az iskola 260 dikkal nyitotta meg kapuit, akik fknt munksemberek, nhny kzlk antropozfusok, gyermekei voltak. Emil Molt Rudolf Steinert krte fel arra, hogy vegye t az iskola megszervezst s vezetst. Az irnytsa alatt az iskola megkapta azt a szellemi alapot, melyet olyan pedaggiaknt ismertek meg, amely az antropozfibl szletett. Egy egyni kezdemnyezs gy vezetett ahhoz a mozgalomhoz, amit ma „steineri” vagy „Waldorf pedagginak” hvnak, s amelynek a 20. szzad szellemi letben vezet szerepe lett.
Emil Molt rendkvl rdekes ember volt. Kicsi, szgletes, testes alakja, szpen formlt, nagy s kopasz feje egy ers akarat ember kpt mutatta. Kis, kk, lnk szemei voltak, melyek intelligens, that s energikus tekintettel brtak. Nagy szja, keskeny ajkai s ers lla az igen vonz arcnak feltn jelleget adtak. ppen 42 ves volt, amikor letre hvta a Waldorf iskolt. Szellemi nagysga kivilglik abban a tnyben, hogy e mg fiatalos veiben szles ltkre volt, mely lehetv tette, hogy – egy forradalmi, sszeomlsban lv s j irnyokat remnytelenl kutat korban – adomnyozzon valamit a vllalkozi szfrbl azzal, hogy megalaptja a Waldorf iskolt, mely – Rudolf Steineren keresztl – az iskolarendszer s az oktats megjulshoz vezetett. A trtnelembe nem egy cigarettagyr igazgatjaknt, hanem egy iskola megalaptjaknt rta be nevt.
Emil Moltnak - aki 1936-ban, rviddel 60. szletsnapja utn halt meg Stuttgartban – nehz gyerekkort kellett tlnie. 1876. prilis 14.-n szletett Schwbisch-Gmndben. Sajt sorsban tapasztalta meg a gytrelmes iskolai let elnyomst. 14 ves korban mr rva, tanoncveit egy neves kereskedelmi cgnl tlttte, Calw-ban, mely gazdag rukszlettel igyekezett eleget tenni a vidki lakossg sokfle ignynek. Gyakran meslt nekem e kemny vekrl, mely iskolzsknt csupn azrt volt rtkes, mert olyan nagyon nehz idszak volt. pedig – a legkisebb s legfiatalabb – ki volt tve az idsebb fik csnytevseinek s szeszlyeinek. A raktrban kellett dolgoznia, ahol nehz zskokat, ldkat s egyb terheket cipelt gyenge vllain, reggel korn kezdett, amikor mg stt volt, este pedig ksn vgzett. A boltok mg vasrnap is nyitva voltak, gy soha nem lvezhette a szabadid, vagy a vakci rmeit. „Mennyire vgytam arra, hogy lthassam a trsaimat, akik felsbb osztlyokba jrtak, hogy nha nzhessem, ahogy jtszanak, amint egytt ldgltek, vagy barangoltak, mikzben n ki voltam zrva az letkbl.” Mindazonltal mlyen tisztelte fnkt, az reg Georgit, aki a fegyelem, a becsletes kereskedelem s feddhetetlensg mintakpe volt, s akit utnozni igyekezett. Egy-egy ritka dcsr sz utn - mely a legmagasabb jutalom volt, amiben valaki rszeslhetett - a Paradicsomban rezte magt. Ez a sprtaisg bizonyos mrtkig Emil Moltnak is sajtja lett, mely jellemnek sokfle vonsban volt lthat, mg ksbb is, amikor merben ms letstlust kellett felvennie. Amikor nha meghvta zleti bartait ebdre, gy tnt, nem vette szre, hogy az igen egyszer, vegetrius tel „szokatlan” volt nekik. Az ebdet kvet sszejvetel a knyvtrban pedig mg inkbb zavarba hozta ket, mert hatalmas s rtkes knyvgyjtemnye egy tanul ember szobjnak benyomst keltette, akit ritkn ltni a gazdasgi let kapitnyai kztt.
Ifj zletemberknt fnke Grgorszgba kldte, hogy egy nagy export-import cgnl megismerkedjen a vilgkereskedelemmel. E rvid balkni t az ers akarat svbot – akinek egynisgt a ktelessg hvsa s a kemny let mr korn megformlta – egy j letelemmel lltotta szembe, amely azonban jt tett neki, s hatalmas lelkesedst, letrmt s emberszeretetet varzsolt el belle. Eurpnak e rszn egyrtelmen sorsnak talajn llt, s gyakran megprblta megfejteni ksbbi letnek kapcsolatait, mely jra s jra dlre vezette. sztnsen lt benne a szellemi keres minden vonsa – a vele szletett „ismerd meg magad” felszltsval –, s mg fiatalon elvezette Rudolf Steinerhez. Tallkozsuk tudatoss tette szmra azt, ami korbban alv llapotban munklt benne. Figyelemre mltak azok a mondatok, melyeket maga rt az antropozfival val tallkozsrl:
“ . . . Azokban az idkben az emberek szgyenkeztek s elpirultak, amikor valaki a llekrl, mint valsgos ltezrl beszlt. Akaratuk s tetteik egsze – mely ltalban bels nyughatatlansgukat palstolta – kls esemnyek fel fordult. E hangulatban akadtam r Rudolf Steiner els eladsaira, melyekre egyik zleti bartom hvta fel a figyelmem. E gondolatvilg elszr furcsnak tnt szmomra, s nehz volt tartalmt felfognom. Tlsgosan nagy volt a kontraszt az addig ltez gondolat-vonattal szemben. A gondolati koncentrci legnagyobbrszt a gyakorlati zletembereket vonzotta. Alkalmazni lehetett ugyanis az letre s le lehetett vizsgztatni, gy szellemi irnyban bresztett bennem bizalmat, mely irny – s ezt bizonytani lehetett – hatkonyabb s gyesebb tette az embereket. Lassan elkezdtem megrteni a tartalmi rszt is. Elszr is bels nyugalom s koncentrci bredt bennem az eladsok alatt, s els alkalommal ltem t azt a rendthetetlensget, mely rr lett rajtam – hacsak nhny pillanatra is -, egy olyan rzs, hogy az egsz vilg sszedlhet, az mgsem rint engem. Elemi ervel vgytam r, hogy egy ilyen lmny ne kivteles, hanem tarts llapot legyen! Ez a vgy vezetett oda Rudolf Steinerhez. A tallkozsunk letem fordulpontja volt. Klsleg elszr nem lttt nyilvnval formt. Az viszont biztos, hogy az alkohol s a hs kikerlt az letembl, mert akadlyoztk a komoly gondolati gyakorlst. Alig volt vltozs a mindennapi zleti letemben. Azonban elegend id s rdeklds maradt azon krdsek szmra is, amelyek kzvetlenl nem kapcsoldtak az zleti lethez. A steineri irodalom komoly tanulmnyozsa rendet vitt az ember gondolati s rzelmi letbe. Csak most vettem szre, ezek mennyire kaotikus llapotban voltak, hogy az igazi emberi lnyeg hogyan sllyedt s veszett el a kls zavarodottsgban! A kemny bels munkn t azonban fokozatosan jra felfedeztem a rendet, s akkor dbbentem r, mennyire kevss ismertem addig az embert az emberben! Amikor pedig nagy erfesztsek rn vgre lemeztelentettem, egy kis bosszsg vagy aggodalom elg volt ahhoz, hogy jra eltakarja magt. Micsoda vget nem r munka volt ez, melyet jra s jra el kellett kezdeni! Rismertem, az ember sajt jelleme s temperamentuma miknt zrta el az utat, s hogyan kellett rajtuk ismtelten fellkerekedni. Azonban a harc kvl-bell megaclozza az embert, s sok kls letbeli sikert e bels kzdelemre lehetett visszavezetni. Az ember elkezdte megtanulni, hogyan llja meg a helyt az letben.
A tallkozs Dr. Steinerrel s knyveinek tanulmnyozsa a legmlyebb hatst gyakorolta a morlis oldalra. Mg a kis dolgok is elkezdtek megvltozni. Gyakran azt gondoljk, hogy zletembernek lenni, s kzben leveleket rni az igazsgot megtartva, lehetetlen – Merkr szablyai egy pici csalst megengednek -, st, ennek elkerlse nem is egszen egyezik az zleti let szablyaival. Ezek a hagyomnyok flre lettek tve. Helykbe az abszolt hitelessgre val trekvs lpett, mg a kis s konvencionlis dolgokban is, s gy volt ez a nagy s kis dolgokban egyarnt. Ez a hitelessg felbredt, s letszksglett vlt. A termszetszer eredmny pedig olyan magabiztossg lett, mely minden irnybl, mg a bankszfrbl is, radt.”
jra lthatjuk, hogy az ember teljes lnye lett gy megragadva, s mivel Emil Molt ugyanakkor egszen gyakorlatias volt, a dolgok pedig tovbbra is fejldtek, sikerlt egy igen zrt tra bejutnia zleti vllalkozsaiban.
„Egy olyan zleti perspektva lett a gondolati gyakorls eredmnye, mely vilgos maradt, melyet a pillanatnyi hangulatok sem stttettek el. Az rzelmi let egykedvsgg s bels nyugalomm vltozott t, az akarati belltottsgbl pedig morlis felelssg trulkozott fel.
Rudolf Steiner „Folyamodvny a nmet nphez s a civilizlt vilghoz” c. rsa (1919.) fegyelmezett lelki hangulatot tmasztott. Vajon arra a meglepetsre volt szksg, melyet ennek tartalmval egytt szinte azonnal reztem, ill. hogy nyilvnval ktelessg volt szmomra, hogy teljes mrtkben a prtjra lljak? Egyszeren fel kellett ismernem azt, ami - magknt bennem lve - fokozatosan eltrbe kerlt a Kernpunkte (Alapvetsek) tanulmnyozsn keresztl. A szocilis organizmus, mint politikai, gazdasgi s szellemi let, hrmas tagozdsa, mely hrom irnyban llandan l az ember, egyszer jobban, mskor kevsb, meglt igazsgknt jelent meg az ember letben.”
Ezen az alapon hajtott ki organikusan s meglehetsen spontn mdon a Waldorf iskola gondolata. Milyen jelentsgteljes lehet szellemi letnk s civilizcink szmra – reakciknt pedig a gazdasgi vllalkozsok szmra - ennek a nhny embernek a megsejtse! Szmunkra olyan tett ez, melynek gymlcszbb s lettelibb hatsa lesz a vilgban, mint brmilyen zleti propagandnak ezidig.
Ez – amit a civilizcink j alapra val helyezsrt vvott harchoz hozz tett – megmutatta, milyen nagy mrtkben volt kpes tettekk alaktani azt, amit felfogott, amire rismert. Ebben azonban egyedl volt. Nagyon ritka ugyanis az az adottsg, hogy valaki az ideit hatrozott tettekk tudja alaktani, mert ez olyan t, mely ldozatot kvetel, melynek mentn tengernyi fjdalomnak s csaldsnak kell szletni. Emil Molt ksz volt ezzel szembenzni. A legnagylelkbb mdon bocstotta vagyont az iskola megalaptsnak rendelkezsre.
Akaraterejre a legvgskig szksg volt, hogy a rengeteg akadlyt s nehzsget el lehessen tvoltani. Azonban a nehz pillanatok, amelyeket az iskola lte hozott szmra, azta sem szntek meg. Ezekkel szemben az a hatalmas s egyedlll tapasztalat llt, s az a kivteles lehetsg a tanulsra, mely sajtja volt a ngy vagy t v alatt, mg Rudolf Steiner munkatrsa s tantvnya volt az iskola felptse sorn.
|