A WALDORF-PEDAGGIA
2005.07.11. 13:18
A Waldorf-pedaggia szerint a gyermekkori neveltetsnek az az alapvet s elsdleges clja, hogy hozzsegtse a gyermeket lettjnak megtallshoz s let-cljainak sikeres megvalstshoz.
A WALDORF-PEDAGGIA
A Waldorf-pedaggia szerint a gyermekkori neveltetsnek az az alapvet s elsdleges clja, hogy hozzsegtse a gyermeket lettjnak megtallshoz s letcljainak sikeres megvalstshoz.
A Waldorf-pedaggia embernevelssel foglalkoz szocilis mvszet. Embernevelssel foglalkozik, mivel az ismeretanyag tadsn tlmenen olyan lelki s szellemi erk - pl. pontos megfigyelkpessg, kristlytiszta, logikus, de emellett szabad s nll, kreatv gondolkods, tolerancia, morlis tletalkot-kpessg - kialaktsn fradozik, amelyek segtsgvel a gyermekbl felnvekedett ifj megtallja a helyt a vilgban, s ezltal harmniban tud lni sajt magval, valamint legszkebb s legtgabb krnyezetvel is.
Szocilis, mivel gy prblja nevelni a gyermeket, hogy belle a vilg s a trsadalom problmi irnt nyitott s rzkeny, a problmkra megoldst keres s tall, s azok megoldsban aktv szerepet vllal felntt vljk. Szocilis olyan vonatkozsban is, hogy alapveten az egyttmkdsre pt, a versenyszellem csak vissza-fogottan s a magasabb vfolyamokban jelenik meg.
Mvszet, mivel a gyermekbl minl teljesebb rtk embert kvn formlni. Cljt csak akkor rheti el, ha a gyermek testt, lelkt s szellemt egyarnt s egymssal harmniban fejleszti.
A Waldorf-pedaggia a gyermekben szunnyad kpessgek szabadon trtn kibontakoztatsra trekszik. Ennek rdekben egy bels vgyat prbl kipteni a gyermekben, amely t vgl sajt, szabad akaratbl sarkallja a vilg megismersre. A kls motivcit lehetsg szerint kerli, ezrt tartzkodik pl. az osztlyozstl is.
A Waldorf-pedaggia legfontosabb pedaggiai eszkze a szeretet.
A Waldorf-tantk olyan szellemi partnerknt kezelik a gyermekeket, akiktl k maguk is tanulni szeretnnek. Olyan rzlettel kzeltenek a gyermek fel, amely mgtt a kvetkez gondolat bujkl: „Ki vagy Te? Szeretnlek megismerni, s segteni Tged az utad megtallsban.”
Ez a fajta gyerekszemllet teszi aztn a pedaggit egyben individuliss is. A tantrgyi struktra a gyermek akaratt, rzsvilgt s gondolkodst egyarnt fejleszti. Ezrt az intellektulis, mvszeti s kzimunka-kzmves jelleg foglalkozsok arnyban llnak egymssal.
A tananyag teljesen letkorra szabott, ezrt az ismerettadson tl szervesen szolglja a gyermek lelki fejldst. Az ismeretszerzs elsdleges forrsa az els osztlytl kezdve a bels tlsen alapul, valdi tapasztalatszerzs. Az elsajttand ismeretanyag mrtkletes mennyisge az elmlylt, minsgi oktats lehetsgt knlja, valamint megvja a gyermekeket a tl korai intellektulis tlterheltsg veszlytl.
|