Egy szli kezdemnyezsrl
2005.07.11. 13:39
Megjelent a TAMSITJ c. jsgban 2005. mjus hnapban
Egy szli kezdemnyezsrl
Mi az a Waldorf-pedaggia?
Errl a vilgszerte elterjedt, s ma mr haznkban is egyre npszerbb vl pedaggiai mdszerrl, ill. az erre alaptott vodai, iskolai lehetsgrl beszlgettnk a Waldorf Iskolrt Alaptvny alapttagjaival: Czellern Darczi vval, Mriczn Sebestyn Gabriellval, s Szenczyn Witzl vval.
Mi az a Waldorf-pedaggia?
Az els Waldorf-iskola 1919-ben, a stuttgarti Waldorf Astoria cigarettagyr igazgatjnak kezdemnyezsre alakult. A munksok gyermekei szmra jtt ltre, s a pedaggiai vezetsre Rudolf Steinert krte fel az igazgat. Steiner szerint az iskolnak nem az llamot s nem a trsadalmat kell kiszolglnia, hanem abban kell segtenie a gyermeket, hogy sajt egyni kpessgeit kibontakoztathassa, krdseit megfogalmazhassa. Ilyen rtelemben szabadsgra nevel. Ezltal szolglja leginkbb a trsadalom, kzssg s az ember egyni fejldst.
Miben tr el ez a pedaggia az llami oktatsban alkalmazott pedaggiai mdszerektl?
Egyik alapvet klnbsg, hogy meghagyja a gyermeknek a gyermekkort, mert mindent az egyni fejldsi temhez igazt. A gyermek akkor kapja a kihvst, amikor megrett r. Ma sokan azt hiszik, hogy j befektets az, ha a gyermek iskols, st vods veit telezsfoljk ismeretszerzsi lehetsggel, klnrkkal, mert akkor majd brja a versenyt, helyt ll az letben. Ennek ppen az ellenkezje igaz. A tl korn szerzett ismeretek, az lland megfelelsi knyszer, a magas elvrsok megzavarhatjk a fejldst. Nzznk csak magunkba: mi btran megynk-e szembe az ismeretlennel, bzunk-e kpessgeinkben? Gyermekeinknek pedig mg a mienknl is kemnyebb versenyplyt csinltunk…
A Waldorf-intzmnyekben ms a szellemisg.
Milyen az iskola?
Rrsebb, gyermekre szabottabb. Nincs osztlyozs, buks, dolgozat. A gyerekek idrl-idre szveges rtkelst kapnak tantjuktl arrl, hogy hogyan haladnak. 12 osztly van + 1 v az rettsgire val elkszts. 1-8. vig egy osztlytant viszi az osztlyt, a legtbb tantrgyat tantja, kielgtve a gyermekek egy felntthz val ktdsnek ignyt is. Ms az iskola abban is, hogy n. epochkban zajlik a tants. Ez azt jelenti, hogy tbb hten t a f oktatsi idben 8-tl 10 rig ugyanazt a tantrgyat tanuljk a gyerekek, gy lehetsgk nylik az elmlyedsre. Sokkal nagyobb szerep jut a kszsgtrgyaknak: zennek, neknek, tncnak, eladsnak, festszetnek, faragsnak, ktsnek s mg sorolhatnm. Azrt, hogy egytt fejldjn test, llek, szellem.
Nem szenvednek htrnyt az itt vgzettek az llami iskolkkal szemben?
Ellenkezleg. Mivel a dik sajt temben haladhat, messzebbre jut. Elfordulhat, hogy egy ideig a szomszd gyereke tbbet tud, de ez hossz tvon kiegyenltdik, majd tbillen. Nem vletlenl jnnek ltre gombamd az egsz vilgon a Waldorf-iskolk.
Tovbbi informcik megtekinthetk: www.waldorf.lap.hu
|